Czy mój pies pójdzie do nieba? Czy mój kot pójdzie do nieba? Czy zwierzęta domowe pójdą do nieba?

Czy mój pies pójdzie do nieba? Czy mój kot pójdzie do nieba? Czy zwierzęta domowe pójdą do nieba?
Przeczytasz to w: 5.32 mintues

To pytanie nurtuje wielu miłośników zwierząt. Papieże katoliccy jak Franciszek i Jan Paweł II wypowiadali się na ten temat, ale ich słowa były niejednoznaczne, zaś Benedykt wydawał się przeczyć tym słowom.

Chyba nawet katoliccy Papież mają dylematy …

Papież Franciszek powiedział, że “niebo jest otwarte dla wszystkich Bożych stworzeń”, zaś Papież Jan Paweł II twierdził, że zwierzęta mają dusze. Z kolei Papież Benedykt XVI wydawał się temu przeczyć. Z tych nauk trudno coś wywnioskować. Lepiej sięgnijmy po niezawodną Biblię.

Słowo Boże jest dla nas najważniejsze więc sprawdźmy co Biblia mówi o zwierzętach?

 • Biblia ukazuje zwierzęta jako odrębne od ludzi byty oparte na krwi i oddechu jak my, ale nieposiadające zdolności do osobistej relacji z Bogiem.
 • Zwierzęta nie mają duszy w takim sensie, jak ludzie.
 • Biblia mówi, że zwierzęta giną po śmierci, nie ma wzmianki o ich życiu wiecznym.
 • Bóg dał ludziom zwierzęta jako pokarm.

Czy zwierzęta będą w niebie?

 • Istnieje pewna szansa, że zwierzęta będą w wieczności, opierając się na fragmentach z Izajasza 11 i 65.

  “I wilk będzie przebywał z barankiem, a lampart będzie leżał przy koźlęciu; także cielę i młody lew, i tuczne bydło będą razem; a małe dziecko będzie je prowadziło. Krowa i niedźwiedzica razem będą się pasły, ich młode będą leżały razem, a lew, jak wół, będzie jeść słomę. Niemowlę będzie się bawić nad jamą żmii; a dziecko włoży swą rękę do nory jadowitego węża. Nie będą wyrządzać krzywdy ani zabijać na całej mojej świętej górze, bo ziemia będzie napełniona poznaniem PANA, tak jak wody okrywają morze.” Izajasza 6:9

  “Wilk i baranek paść się będą razem;  lew też będzie jadał słomę jak wół; a wąż będzie miał proch ziemi jako pokarm. Zła czynić nie będą ani  zgubnie działać  na całej świętej mej górze – mówi Pan.” Izajasza 65:25

 • Teksty te opisują symboliczny obraz pokoju, w którym zwierzęta żyją razem w zgodzie.
 • Bóg prawdopodobnie nie stworzył zwierząt tylko po to, aby je zniszczyć.
  “Nie bądźcie bezrozumni jak koń czy jak muł, których pyski trzeba okiełznać uzdą i wędzidłem”. Psalm 32:9
  Innymi słowy, kiedy psalmista chce opisać utratę zdolności myślenia wyróżniającą człowieka, to jako przykładu używa zwierząt.

Czy zwierzęta domowe pójdą do nieba?

 • Biblia nie mówi nic o wskrzeszeniu konkretnych zwierząt domowych.
 • Bóg chce, abyśmy byli szczęśliwi w Nim, więc jeśli obecność zwierzaka jest niezbędna do szczęścia, to prawdopodobnie będzie on w niebie.
 • Należy jednak uważać, aby nie przywiązywać się do zwierząt nadmiernie, ponieważ może to prowadzić do niewłaściwego duchowo skupienia.

Podsumowanie:

 • Biblia nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o zwierzęta w niebie.
 • Istnieje pewna szansa, że zwierzęta będą tam obecne, ale nie ma pewności.
 • Najważniejsze jest skupienie się na Bogu i budowaniu z Nim relacji.

Dodatkowe przemyślenia:

 • Ważne jest, aby traktować zwierzęta z szacunkiem i troską, ponieważ są one stworzeniami Bożymi.
 • Śmierć zwierzaka może być trudnym doświadczeniem, ale ważne jest, aby pamiętać, że Bóg jest z nami w naszym bólu.
 • Możemy czerpać pocieszenie z wiary, że Bóg ma dla nas dobry plan i że możemy spotkać się z naszymi bliskimi, w tym ze zwierzętami, w wieczności.

Cytaty z Biblii:

 • “Nie bądźcie bezrozumni jak koń czy jak muł, których pyski trzeba okiełznać uzdą i wędzidłem”. Psalm 32:9
 • “A strach i lęk przed wami będzie nad wszelkim zwierzęciem ziemi, nad wszelkim ptactwem nieba, nad wszystkim, co się porusza na ziemi, i nad wszelkimi rybami morza; oddane są w wasze ręce. Wszystko, co się porusza i żyje, będzie dla was pokarmem, podobnie jak rośliny zielone, daję wam to wszystko”. Księga Rodzaju 9:2-3
 • “I wilk będzie przebywał z barankiem, a lampart będzie leżał przy koźlęciu; także cielę i młody lew, i tuczne bydło będą razem; a małe dziecko będzie je prowadziło. Krowa i niedźwiedzica razem będą się pasły, ich młode będą leżały razem, a lew, jak wół, będzie jeść słomę. Niemowlę będzie się bawić nad jamą żmii; a dziecko włoży swą rękę do nory jadowitego węża. Nie będą wyrządzać krzywdy ani zabijać na całej mojej świętej górze, bo ziemia będzie napełniona poznaniem PANA, tak jak wody okrywają morze”. Księga Izajasza 11:6-9
 • “Wilk i baranek paść się będą razem; lew też będzie jadał słomę jak wół; a wąż będzie miał proch ziemi jako pokarm. Zła czynić nie będą ani zgubnie działać na całej świętej mej górze – mówi Pan”. Księga Izajasza 65:25

Zachęcamy do dalszych refleksji nad tym tematem i do zadawania pytań Bogu oraz refleksji czy Ty jesteś skutecznie usprawiedliwiony z grzechów by żyć wiecznie z Bogiem w niebie. Jeśli nie jesteś pewny podejmij pierwszy krok w tym kierunku i kliknij w ten wpis.

Tekst na podstawie artykułu pastora Johna Pipera.
Źródła:
https://www.ewangeliawcentrum.pl/czy-zwierzeta-domowe-pojda-do-nieba/
https://lipniak.eu/index.php/eschatologia

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.