10 sposobów na post

10 sposobów na post
Przeczytasz to w: 3.43 mintues

10 sposobów na post

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym jak możesz pościć? Jaki rodzaj postu będzie dla ciebie odpowiednim postem?

Czujesz pragnienie w sercu by pościć, ale nie wiesz, jak zacząć? Istnieje wiele sposobów na post. Pamiętaj, że nie musisz być pod presją, aby Twój post był perfekcyjny – pomódl się i zapytaj Pana Jezusa, jak oraz od czego możesz pościć.

Oto kilka propozycji. Rozważ każdą dobrze, oceń realnie swoje możliwości na określony czas, nie zaczynaj od najtrudniejszych wyzwań któremu nigdy wcześniej nie podołałeś:

  1. możesz pościć od jedzenia całkowicie i pić tylko wodę
  2. możesz pościć od jedzenia całkowicie co drugi dzień i pić tylko wodę zamiast innych napoi
  3. możesz pościć od mięsa – ten post ma sens tylko wtedy jeśli lubisz szczególnie mięso i jest ono składnikiem niemal każdego Twojego posiłku. Ten sposób nie będzie dla Ciebie właściwym postem jeśli nie lubisz jeść mięsa.
  4. możesz pościć od wybranych rodzajów posiłków, które szczególnie lubisz i są one codziennie w Twoim życiu (np. słodycze, fast food)
  5. możesz pościć od wybranych, regularnych posiłków dnia np. zrezygnować z kolacji i po obiedzie pić tylko wodę albo ze śniadania i kolacji
  6. możesz pościć od napoi, szczególnie słodkich lub pobudzających jak kawa (czasem herbata), energetyki, cola i pić tylko wodę
  7. możesz ograniczyć czas spędzany na mediach społecznościowych czy komunikatorach internetowych (jeśli spędzasz tam dużo czasu)
  8. możesz ograniczyć czas spędzany na oglądaniu filmów, seriali czy słuchaniu muzyki itp. Taki post ma sens jeśli nie możesz się bez tego obyć.
  9. możesz ograniczyć czas spędzany na długich, bezowocnych rozmowach telefonicznych z koleżanką, czy kolegą. Taki post ma sens jeśli codziennie prowadzisz  takie rozmowy.

Kluczowym aspektem postu jest poświęcenie większej ilości czasu na bycie z Bogiem, na zgłębianie Jego Słowa, aby lepiej Go poznać, wzrastać w miłości i doskonalić nasze duchowe zmysły.

Np. zamiast kolacji przeczytam 1 rozdział Nowego Testamentu a wartość pieniężną kolacji wpłacę na pomoc głodnym i ubogim. Dlaczego?

Bóg wyraźnie mówi w Księdze Izajasza:

„Czy nie to jest tym postem, który wybrałem: rozerwać więzy niegodziwości, rozwiązać ciężkie brzemiona, puścić wolno uciśnionych i połamać wszelkie jarzmo; Dzielić swój chleb z głodnym i ubogich wygnańców wprowadzić do swego domu, a widząc nagiego, przyodziać go i nie ukrywać się przed nikim, kto jest twoim ciałem?”

(Księga Izajasza 58, 6-7).

W związku z tym Słowem w kościele ewangelicznym post ma więc przede wszystkim praktyczny wymiar etyczny, związany z postawą wobec drugiego, szczególnie potrzebującego człowieka.

Jak nazwałbym ten 10 sposób?

10. Dzielić swój chleb z głodnym i ubogich wygnańców wprowadzić do swego domu, a widząc nagiego, przyodziać go …

Jak dziś możesz dzielić się z głodnym i ubogim jeśli nie widzisz ich obok siebie?

Są organizacje misyjne jak np. Open Doors, które aktywnie organizują pomoc w miejscach głodu i prześladowania. Realnie zaoszczędzone pieniądze na jedzeniu czy piciu, powiększone o hojność Twojego serca, wpłacaj na taką organizację jak Open Doors lub na nasze konto, ale koniecznie z adnotacją “wsparcie ubogich”. Przekażemy te środki ubogim osobom z naszej okolicy razem z naszym wsparciem.

Czas postu poprzez skupienie, modlitwę i koncentrację na Słowie Bożym, ma na celu umożliwienie wierzącym zweryfikowania swoich postaw, naprawienia szkód wyrządzonych innym, głębszego spojrzenia w siebie oraz podjęcia zobowiązań do życia codziennego zgodnie z naukami Biblii.

Zacznij tę odkrywczą podróż wspólnie z Duchem Świętym i odkryj, jaka forma postu jest dla Ciebie odpowiednia.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.